5 Złotych zasad na udany Bal Karnawałowy dla dzieci i dorosłych

5 Złotych zasad na udany Bal Karnawałowy dla dzieci i dorosłych

Bal-karnawałowy

Udany bal karnawałowy jak nigdy dotąd – krótki poradnik

Bal karnawałowy od bardzo dawna odgrywał dużą rolę w życiu człowieka w różnym wieku. Podczas karnawału bawiły się dzieci jak i dorośli. Oprócz karnawałowych tańców, ogromną rolę odgrywały stroje karnawałowe – co zostało do dziś. Bal karnawałowy nie może się odbyć bez przebranych dzieci w różne kolorowe bajkowe stroje. Coraz chętniej przebierają się także ich rodzice. Mając doświadczenie od roku 2007 w prowadzeniu różnych imprez dla dzieci i dorosłych – także balów karnawałowych, postanowiłem napisać kilka „złotych myśli” na udany bal karnawałowy. Z większą przewagą będą one skierowane do balów dla dzieci. Jednak pragnę zaznaczyć, że moje wskazówki są jedynie wyznacznikiem udanego balu. Proszę mnie nie krytykować za to, że bal karnawałowy się nie udał, ponieważ został zatrudniony animator (wodzirej) na ostatnią chwilę bez doświadczenia. To Ty ostatecznie decydujesz. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że jeśli wiesz kim jest właściwy wodzirej na bal karnawałowy, to połowa sukcesu jest już za tobą.

1. Termin i miejsce balu karnawałowego

Większość placówek oświatowych jak i instytucji państwowych co do karnawału dla dzieci stosuje podobne zachowanie. Organizatorzy balów karnawałowych biorą pod uwagę kilka wyznaczników co do terminu balu, miedzy innymi przerwę w nauczaniu zwanej feriami. Zwieńczeniem uczęszczania dzieci do szkoły lub przedszkola jest nagroda w postaci balu, zwana balem karnawałowym, lub choinką szkolną. Bez względu na to, czy organizatorami choinki dla dzieci są rodzice, czy grono pedagogiczne, najlepiej aby bal karnawałowy mógł się odbyć na odpowiedniej sali. Nie koniecznie musi być to sala gimnastyczna, w przypadku jej braku nie wykluczam większej sali do nauczania przeznaczonej na bal. Ważne, aby wielkość sali była dostosowana do ilości uczestników balu, lub odwrotnie. Choć zdarza się, że niektóre placówki oświatowe z powodu braku dużej sali, są dzielone na grupy. Kilka słów muszę także napisać o problemie akustycznym wielkich sal gimnastycznych. Zdarza się, że organizator balu „nazwozi” z całej gminy dzieci z przedszkoli jak i szkół, gdzie ich ilość sięga ponad 350 dzieci i wpuści na dużą salę gimnastyczną. Warunki akustyczne, jak i pierwszorazowy pobyt niektórych dzieci po dłuższym czasie mogą spowodować”chaos” na sali. Dlatego proszę o rozwagę dla osób organizujących bale karnawałowe, czasem naprawdę lepiej podzielić dzieci na dwie grupy, aby wszyscy byli zadowoleni.

Bal karnawałowy dla dorosłych
Bal karnawałowy dla dorosłych

2. Prowadzący bal dla dzieci

Mając 12 letnie doświadczenie powiem wprost. „Jaki prowadzący taki bal”. Choć nie przekłada się to w 100% na wszystkie tego typu wydarzenia. Jako przykład podam, że na szczęście bardzo rzadko zdarzają się placówki szkolne lub przedszkolne, w których dzieci nie wiedzą co to jest dyscyplina. Mała grupa dzieci wyraźnie próbuje się podporządkować prowadzącemu, natomiast reszta zachowuje się, jak by ich po raz pierwszy wypuszczono z małej zamkniętej na klucz sali. Z biegiem lat można zaobserwować znaczącą poprawę pod względem wyszukiwania wodzireja prowadzącego bal karnawałowy. Z każdym kolejnym balem, organizatorzy stawiają większe wymagania co do wodzireja. Sama muzyka starego Disco Polo z jednego małego „buczącego”głośnika to już przeszłość. Wodzirej musi mieć duże doświadczenie w prowadzeniu balów karnawałowych, dysponować profesjonalnym sprzętem, oraz zaskakiwać dzieci różnymi pokazami. Świat idzie w takim kierunku, że dzieci oczekują nowych bodźców, przede wszystkim podczas balów. Przy tym punkcie zastanów się, czy „fabryka animatorów” – studentów amatorów to dobre wyjście na Twój bal karnawałowy. Z przykrością muszę napisać, że w Polsce jest kilka „fabryk animatorów dla dzieci”, dla których liczy się tylko zysk.

3. Czas trwania balu karnawałowego

Można rzec, że co kraj to obyczaj. Nawiązując do punktu z długością balu dla dzieci, muszę napisać, że często jest on uzależniony od starych zwyczajów i zasad panujących w danej placówce, mieście czy wsi. Dobry pedagog wie, że małe dziecko szybko się męczy, lecz tak samo szybko się regeneruje. Zdarza się, że rodzice naprawdę przesadzają oczekując od wodzireja prowadzenie balu dla małych przedszkolnych dzieci przez 3 – 4 godziny. Rozsądna osoba powinna wiedzieć, że bal karnawałowy dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3-6 lat nie powinien trwać dłużej niż 60 min. Stosując przy tym zasadę, że lepiej lekki nie dosyt niż za dużo. Natomiast dzieci powinny się także świetnie bawić do 90 min. W wyjątkowych sytuacjach bale dla takich maluszków trwają 120 min. Lecz po takim maratonie większość dzieci jest już bardzo zmęczona. Co z przerwami podczas zabawy? Na pewno nie może ich zabraknąć. Jak już wcześniej wspomniałem, dzieci szybko się męczą. Po dłuższym etapie wyczerpujących zabaw ruchowych powinny mieć chwilę na odpoczynek podczas np. pokazów klauna. Dzieci mają czas na regenerację, jak i wzięcie udziału w samych pokazach. Dzieci także oczekują czegoś do picia jak i podjedzenia czegoś słodkiego, np. kawałek pączka. Dzięki takiej przerwie i posiłku, szybko nabiorą chęć do dalszych karnawałowego szaleństwa. Jeśli prowadzący ma głowę na karku, to sam będzie odpowiednio sterował przebiegiem balu bez pomocy nauczycieli.

karnawał dla dzieci - numer z gitarą
karnawał dla dzieci – numer z gitarą

4. Odpowiedni sprzęt nagłaśniający, oświetlenie oraz muzyka na bal karnawałowy

Mało jest przedszkoli jak i szkół, które dysponują profesjonalnym nagłośnieniem. Zazwyczaj taki sprzęt często „piszczy, chrypi” i nie można nic zrozumieć co się mówi i gra. Od strony muzycznej bal karnawałowy jest dość mocno uczulony na braki wodzirejów pracujących na amatorskim nagłośnieniu. Nie ważna jest wielkość pudła, z którego wydobywa się dźwięk. Lecz przede wszystkim liczy się marka nagłośnienia, a co za tym idzie wydane w tym celu pieniądze. Śmieszy mnie, kiedy ktoś się nazywa profesjonalnym wodzirejem oferując taniej firmy głośniki. Trudno je nazwać kolumnami estradowymi, które posiadają wbudowane odtwarzacze, kilka mikrofonów, itp. Sprzęt, który nadaje się na prowadzenie balu dla dzieci nie może kosztować 400, czy 600 zł. Najlepszym tego przykładem są dzieci ze szkoły podstawowej czy gimnazjum. Gdyż ta grupa imprezowiczów ma naprawdę duże wymagania. Czasem domagają się muzyki tak głośnej, że przekracza to wszelkie normy słuchowe. Sprawa ma się tak samo z oświetleniem. Zobacz jakiej marki nagłośnienie na bal karnawałowy nadaje się. Co do muzyki podczas balów – region, wiek dzieci i prowadzący wodzirej mają tutaj ogromne znaczenie. Najczęściej według upodobań bawiącej się grupy. Jednak muszę to napisać, że dzieci muszą się wyszaleć podczas jakieś współczesnej muzyki. Same „kaczuszki” na balu dla dzieci to za mało.

5. Stroje karnawałowe i dekoracje

Dzieci kochają się przebierać w różne najczęściej barwne postacie z bajek i nie tylko. Podczas balów nigdy nie brakuje księżniczek, piratów, spidermenów, kowbojów jak i Elzy. Wielką przyjemność sprawia dzieciom możliwość zaprezentowania się w pięknych karnawałowych strojach na balu. W końcu nie codziennie jest bal karnawałowy w przedszkolu lub w szkole. Szalenie cudownym widokiem jest, kiedy bal karnawałowy odbywa się z rodzicami, którzy także się przebierają w stroje karnawałowe. Dopieszczeniem całości jest ślicznie udekorowana sala, w której odbywa się bal. Aż chce się prowadzić choinkę dla dzieci. Czas szybko mija i trzeba kończyć zabawę i pokazy. Moja opowieść także się kończy. Mam nadzieję, że w jakiś sposób Ci pomogłem. Abyś mógł inaczej spoglądnąć na organizację balu karnawałowego dla dzieci. Zaufaj doświadczeniu. Gdybym dziś mógł cofnąć czas, to pewne rzeczy zrobiłbym inaczej. Dziękuję Ci za poświęcony czas. Bogdan Michalec – od 2007r konferansjer, wodzirej, klaun Fred – O wiele więcej niż tylko animator dla dzieci.