Menu Zamknij

Animacje dla dzieci – co to takiego

Animacje dla dzieci
Animacje dla dzieci

Animacje czasu wolnego zapoczątkowały ten rodzaj usług w hotelach, różnych kurortach zagranicznych, a ich zadaniem było zająć wolny czas dzieciom. Tak najszybciej mogę przybliżyć z kąd się wzięła nazwa. Kilkanaście lat temu, ten rodzaj pracy można już było zaobserwować w polsce. Kiedy Bogdan Michalec rozpoczynał przygodę z klaunadą w roku 2007r, nie było jeszcze takiej usługi jak animator dla dzieci. Byli wyłącznie wodzireje, konferanjserzy, dj-e. Oczywiście Klaun Fred początkowo mógł być kojarzony z animatorem czasu wolnego, ponieważ wirował na skraju wodzireja a animatora. Lecz szybko obrał właściwy kierunek przeobrażając swój program w pokaz na scenę. Co z animacją już nic wspólnego nie miało.

Jak łatwo rozpoznać animacje czasu wolnego?

Klaun Fred - Wiecej niż Animacje dla dzieci
Klaun Fred – Wiecej niż Animacje dla dzieci

W tej dziedzinie nie trzeba ukończyć wielu kierunków studiów czy habilitacji. Jeśli jakaś osoba, (zazwyczaj przebrana w kolorowy strój), zajmuje czas wolny dzieciom, to z pewnością jest to animator lub animatorka. Do zadań tej osoby jest robić wszystko, aby powierzona jej grupa dzieci miała jakieś zajęcie. Dlatego bez względu na płec, osoba ta wymyśla lub kopiuje od innych, jak zająć czas dzieciom podczas różnych wydarzeń. Jeśli widzimy, że osoba w kolorowym stroju zajmuje dzieciom czas poprzez zabawy z chustą, to możemy być pewni że robi to animator. Chcę podkreslić, że widziałem już w swojej karierze, że mistrzowie chusty klanzy potrafią przeciągać tę zabawę nawet do godziny. A gdzie atrakcje dla dzeci? Dalej idące zajęcia w tej kategorii to z pewnością malowanie twarzy, które także wydaje się, że nie ma końca. Duże bańki mydlane lub takie stanowika np. podczas pikników także można wydłużać, do puki wystarcza płynu do baniek. Animatorka dziecięca wykorzystuje rywalizacje, jak przeciąganie liny, skoki w workach, jak i różne kolorowe tunele do przechodzenia dzieci wewnątrz. Nie ogranicza się także do organizowania różnych zabaw, konkursów dla dzieci, jak i wykonywania wspólnych prac artystycznych przy stoliku. Jednym słowem taka osoba może robić wszystko, aby dzieci się nie nudziły.

Gdzie najczęściej można spotkać animatorów?

  1. Na urodzinachanimacje dla dzieci najczęściej można spotkać podczas przyjęć urodzinowych. Lecz bardzo często mamy już sygnały od rodziców, że dzieci są już znudzone tymi samymi animacjami. Dlatego bardziej zamożni rodzice zamawiają grupę animatorów na przyjęcie do zajęcia im czasu wolnego, a główną atrakcją jest profesjonalny klaun cyrkowy. W takiej sytuacji przed i po występie, dzieciom czas wolny uprzyjemniają animatorzy. A tą „wisienką” na torcie jest artysta.
  2. Na chrzcinach i komunii – podczas tych wydarzeń podobnie jak wyżej, animatorzy są gdzieś w tle, malują twarze, puszczają bańki, itp. Często nawet zapewniają część wesołego miasteczka. Lecz kiedy bedziemy roztrząsać temat atrakcji dla dzieci, zawsze pojawi się ten sam problem. Przydałoby się jakieś przedstawienie dla dzieci. Dlatego rówznież w tej sytuacji z pomocą przychodzi śmieszny klaun. Wiele luksusowych lokali zrezygnowało już z agencji animatorów na cześć wesołego miasteczka i oczywiście kolorowego komika.
  3. Na weselach – nie można sobie wyobrazić dzieci biegających bez opieki animacyjnej lub opiekunki. Ta ostatnia usługa cieszy się dużą popularnością, ponieważ rodzic na weselu może się bawić do białego rana zapominając o usypianiu dziecka. Podczas tego przyjęcia, są organizowane różne atrakcje dla dzieci jak klaun iluzjonista, aktorzy, itp.
  4. Na piknikach i dniach dziecka – od początku imprezy aż do jej zakończenia widzimy animacje gdzieś w rogu, pod sceną, aby nie przeszkadzały odbiorcom artystów scenicznych. Oczywistym jest, że animatorzy na piknikach nie dostają mikrofonu wraz z czasem scenicznym, ponieważ tak naprawdę mało interesujące byłoby np. komentarz z zabaw z chustą. Wśród wielu artsytów na scenie pojawia się także prawdziwy klaun Fred.
  5. Na imprezach w przedszkolu i  szkole – animacje także cieszą się dużą popularnością. Pod warunkiem, jeśli stać placówkę do zatrudnienia agencji animatorów jak i zawodowców, jak wodzirejów czy profesjonlanych klaunów.

Podsumowanie o animacjach dla dzieci

Animacje dla dzieci trudno nazwać atrakcją, ponieważ wypiera ją profesjonalny klaun i fenomenalny pokaz dla dzieci. Natomiast zajmuje dzieciom czas, i zazwyczaj stać na nie duży procent społeczeństwa. A fakt powtarzania się tych samych animacji podczas różych imprez skutkuje tym, że dzieci zwyczajnie sie nudzą na takich spotkaniach. Mała kreatywność, a niemalże całkowity plagiat pomysłów animacyjnych oferuje małą różnicę usługi nawet na terenie całej polski. Jeśli animator szkoli animatora, ja tego nie będę już komentował jaka jest jakość animacji w polsce. Sam wyciągnij wnioski! A jeśli stwierdzisz, że jednak wolisz coś świetnego niż tylko animacje, to kliknij wyżej w OFERTĘ.