Menu Zamknij

Zabawy i konkursy na bal karnawałowy

Zabawy-i-konkursy-na-bal-karnawałowy
Zabawy-i-konkursy-na-bal-karnawałowy

Karnawał dla dzieci „wtargnął” w nowy rok, czy nam się to podoba, czy nie. Większość dzieci jeszcze nie zapomniała balu sylwestrowego, a tu kolejna zabawa – bal karnawałowy przed nimi. Dzieci uwielbiają się bawić na balu karnawałowym w przygotowanych przez rodziców pięknych kolorowych strojach. Najbardziej obleganymi przebraniami są oczywiście popularne postacie z bajek. Na bal karnawałowy dla dzieci rodzice wypożyczają, kupują lub szyją piękny strój karnawałowy, aby każde dziecko poczuło się w tym dniu wyjątkowo. Stroje już gotowe, nastrój wyśmienity, nie pozostało już nic więcej jak rozpocząć świetną zabawę karnawałową dla dzieci. Przecież karnawał to jedna z najwspanialszych i długo oczekiwanych zabaw dla milusińskich. Jednak czy tak jest zawsze?

Zabawy i konkursy na bal karnawał dla dzieci w przedszkolu nie odbiegają zbytnio od szkolnych. Od 2007r. Bogdan Michalec prowadzi imprezy jako konferansjer, wodzirej, animator, komik czy klaun Fred. Dlatego swoim doświadczeniem pragnie się z państwem podzielić i to całkiem za darmo!. Ten artykuł jest skierowany do osób, które same we własnym zakresie pragną poprowadzić bal karnawałowy. Między innymi zabawy i konkursy na bal karnawałowy dla dzieci w przedszkolu lub w szkole. Aby prowadzone zabawy i konkursy na bal karnawałowy dla dzieci mogły się udać, potrzebujemy:

Jakie zabawy i konkursy na bal karnawałowy?

 • Bal karnawałowy jak i na nim atrakcje dla dzieci nie może się odbyć bez znanej wszystkim zabawy nie tylko dzieciom, ale także dorosłym: kaczuszki. Wodzirej Bogdan Michalec coraz rzadziej ją już ją prowadzi, lecz jeśli już to z własną choreografią na wesoło.
 • Tańce w kole na zabawy i konkursy na bal karnawałowy do muzyki z różną choreografią pokazywaną w trakcie przez prowadzącego.
 • Zabawa w pociąg, w przypadku większej ilości dzieci można zorganizować więcej pociągów do piosenki. Nie musi być to pociąg Rynkowskiego na zabawy i konkursy na bal karnawałowy. Podczas choinki przedszkolnej można wykorzystać piosenkę dziecięcą „jedzie pociąg z daleka”.
 • Jeśli taniec na balu karnawałowym, to świetnie się sprawdza podczas choinki nauka różnych tańców, np: własna choreografia „Despacito”. Także mój pomysł na taniec „Agadoo”, „Macarena”, „Lambada”, w przedszkolach prowadzonych przez siostry w dzieci uwielbiają. Podczas balu karnawałowego prowadzonego przez siostrę lub księdza „Nie miały aniołki choinki na święta”, „Taki Duży Taki Mały”, w starszych klasach świetnie się sprawdza „Country Roud”, „Cankan”, „Zorba”, (nie zapominając ciągle o „Despacito”). W przypadku zabawy i konkursy na bal karnawałowy. Kiedy prowadzący jest nauczycielem, to może także dołożyć własne piosenki i zabawy prowadzone podczas normalnego dnia z życia przedszkolaka.

Dalsza lista zabaw i konkursów dla dzieci

 • Świetnym pomysłem może się okazać konkurs tańca z balonikami pomiędzy głowami lub brzuszkami, dzieci uwielbiają tę zabawę, szczególnie, kiedy zostają na końcu nagradzane drobnymi upominkami. Z tą zabawą na balu choinkowym można wyrabiać różne układy.
 • Zabawa w mumie, co prawda wodzirej Bogdan Michalec odchodzi już od niej nie dla tego, że się nie sprawdza, lecz zwyczajnie brakuje na nią czasu. Dzieci owijają się papierem toaletowym tworząc postać mumi (wskazana pomoc starszych osób – nauczyciela lub rodzica). Która drużyna jako pierwsza wykona mumię lub kto wykona ładniejszą mumię. Sugeruję tę zabawę wszystkim tym, którzy lubią ogromną dawkę śmiechu i świetną zabawę.
 • Zabawa z chustą animacyjną – klaun Fred już nie ma chusty animacyjnej !!! Dlaczego? ponieważ już się jej zwyczajnie wstydzi. Wszystkie dzieci znają chustę klanzy, dlatego  wodzirej dla dzieci Bogdan Michalec od wielu lat jej już nie ma. Przy tym rekwizycie można się zatrzymać na nieco dłużej. Gdyż ilość zabaw z chustą jest naprawdę bardzo duża, która jest uzależniona od pomysłu prowadzącego jak i wieku i ilości uczestników podczas balu karnawałowego.
 • Taśmy animacyjne, zwane gąsienicami, świetnie się sprawdzają podczas rywalizacji dzieci starszych, młodsze dzieci potrzebują pomocy rodziców lub nauczycieli. Ta zabawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko podczas balu karnawałowego.

Zabawy i konkursy dla dzieci na balu karnawałowym – ciąg dalszy…

Zabawy na karnawał
Zabawy na karnawał
 • Tunele animacyjne – tutaj sprawa jest prosta, dzieci przechodzą (czołgają się) przez długi kolorowy tunel jedno za drugim. Zawodowy wodzirej także nie używa takiego rekwizytu.
 • Chodzenie po linie – dwoje rodziców lub nauczycieli trzyma bardzo długą i grubą linę, następnie dzieci przechodzą po niej tak, aby nie spaść (nie dotykać liny). Dzieci przechodzą jedno za drugim z rękami na bok tworząc samolot. Fajna zabawa na balu dla dzieci młodszych.
 • Skakanie przez linę jeśli zabawy i konkursy na bal karnawałowy- tą samą długą i grubą linę można wykorzystać do grupowego skakania przez linę, dorośli obracają liną. Wyczyn raczej dla starszych dzieci.
 • Bieg drużynowy na czas, dwie lub więcej drużyn bierze udział w biegu do określonego punktu. Następnie wraca na koniec dając znak koledze lub koleżance o możliwości rozpoczęcia biegu. Która pierwsza cała drużyna ukończy bieg ta wygrywa. Przedszkolaki od 3 lat nie nadają się do takiej zabawy sportowej.
 • Przerzucanie papierowych kul na czas, ta zabawa wygląda bardzo podobnie do gry zespołowej w piłkę z tym, że każda drużyna otrzymuje tyle samo papierowych kul. Ich zadaniem jest przerzucenie ich na stronę przeciwnej drużyny, po np.minucie która drużyna będzie miała na swojej części sali mniej kul ta zwycięża. Bardzo żywa i dająca dzieciom świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych dzieci.
 • Małe bańki mydlane z maszyny na wszelkie zabawy i konkursy na bal karnawałowy – jeśli ktoś ma maszyny do produkcji baniek mydlanych. To pomysł z bańkami będzie świetny podczas tańca do muzyki. Na zakończenie balu karnawałowego klaun Fred zazwyczaj przedstawia pokaz wielkich baniek mydlanych do muzyki. Bańki mydlane na balu choinkowym czasami naprawdę potrafią zaskoczyć swoimi gabarytami.
 • Śpiew piosenki przez prowadzącego – fajnie jest, kiedy wodzirej na balu śpiewa piosenki dzieciom, lub uczy je dodatkowo choreografii. Wodzirej Bogdan Michalec śpiewa piosenkę ” Bawmy się”. Ten utwór napisał wiele lat temu i uczy do niej łatwej choreografii. Ta forma nie nadaje się dla dzieci na balu od klas 4-8.

Kolejne zabawy i konkursy na Twój bal karnawałowy

 • Taniec freestyle – wystarczy tylko dobra współczesna muzyka lub muzyka dla dzieci, aby cała szkoła mogła się porwać w rytm znanych im piosenek. Klaun Fred zwany animator dla dzieci podczas balu uwielbia tańczyć razem z dziećmi.
 • Pokazy na balu karnawałowym, jeśli animator – wodzirej na balu choinkowym potrafi przedstawić jakiś pokaz dla dzieci. Wówczas dzieci na pewno nam się za to odwdzięczą wspaniałą zabawą. Klaun Fred – Bogdan Michalec gra pokaz sceniczny show nawet 60 min rozciągnięty w czasie zabawy karnawałowej. Takie wyczyny wymagają oczywiście odpowiednie przebranie jakim jest klaun Fred. Zwana często przez rodziców jak i nauczycieli animator i wodzirej.
 • Dużo utartych konkursów sportowych – których ja nie stosuję ze względu na ich przesyt na cyklicznych imprezach piknikowych lub szkolnych. Między innymi, gra w kręgle, czasowe rywalizacje, taniec na gazecie, przeciąganie liny, skoki w workach, itp.
 • Pozostałe zabawy na choince wodzirej klaun Fred nie stosuje – co nie znaczy, że się nie sprawdzą. Mowa tu miedzy innymi o konkursach z hula hop, quizy, zagadki, rebusy, kalambury, pytania konkursowe, zabawy sprawnościowe, itp,
Bale karnawałowe dla dzieci
Bale karnawałowe dla dzieci

Niektórzy myślą, że prowadzenie balu karnawałowego dla dzieci jest bardzo łatwe, lub łatwiejsze, niż się może wydawać. Często rodzice uważają, że nie potrzeba żadnych przygotowań do prowadzenia balu dla dzieci. Czy tak jest naprawdę? Przecież bal karnawałowy dla dzieci ma być zabawą tą wyjątkową. Długo oczekiwaną, aby została zapamiętana na wiele tygodni lub miesięcy. Bal karnawałowy prowadzony bez przygotowania przez amatorów może zostać zapamiętany jako najgorsza choinka szkolna lub przedszkolna. Coraz częściej nauczyciele nie chcą się podejmować prowadzenie balu dla dzieci, ponieważ uważają za lepsze rozwiązanie wynajęcie „firmy” z zewnątrz. Twierdzą, że dzieci na balu karnawałowym nie mają takiej frajdy w zabawie ze znanymi osobami (nauczycielami). W zupełności się z tym zgadzam. Owszem, jak sami nauczyciele podkreślają, kochają brać udział w całej zabawie karnawałowej razem z dziećmi. Jest to bardzo logiczne i rozsądne rozwiązanie, ponieważ często w balu choinkowym uczestniczą dzieci 2,5 lub 3-letnie. Prowadzić bal karnawałowy dla dzieci nie jest łatwą sprawą. Jednak wszystko zależy od doświadczenia prowadzącego wodzireja, klauna i animatora. Masz ochotę na poprowadzenie takiego balu? Śmiało, będę Ci bardzo kibicował, z pewnością dasz radę. Powodzenia!

Przedstawione zabawy i konkursy na bal karnawałowy nigdy nie są idealne. Ten przedstawiony przeze mnie skromny program przedstawia tylko najważniejsze punkty zabaw czy konkursów do prowadzenia balu karnawałowego dla dzieci w szkołach i przedszkolach. W żaden sposób wyżej przedstawione punkty nie dają gwarancji osiągnięcia sukcesu podczas każdego eventu karnawałowego. Ten poradnik ma na celu podpowiedzenie „Tobie” prowadzącemu (wodzirejowi), który po raz pierwszy będzie „ogarniał” choinkę szkolną lub przedszkolną. Wszystko zależy od samego prowadzącego jak i chęci uczestnictwa grupy dzieci w zabawie karnawałowej. Często „utarte” zabawy lub konkursy mogą się sprawdzić podczas balu wyśmienicie. Jednak na każdą udaną zabawę karnawałową nie ma złotego przepisu. Najczęściej to dzieci piszą scenariusz.  Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z prowadzeniem balu karnawałowego dla dzieci, poznaj mój cały program sceniczny jak i sposób prowadzenia balu. Zaglądając na stronę wodzirej na bal karnawałowy wchodząc na OFERTA.

Zobacz na co zwrócić uwagę podczas organizacji balu karnawałowego.

1. Wybór dogodnego terminu na bal choinkowy

Większość placówek oświatowych, jak i instytucji państwowych co do karnawału dla dzieci stosuje podobne zachowanie. Organizatorzy balów karnawałowych biorą pod uwagę kilka wyznaczników co do terminu balu choinkowego, między innymi przerwę w nauczaniu zwanej feriami. Zwieńczeniem uczęszczania dzieci do szkoły lub przedszkola jest nagroda w postaci balu dla dzieci, zwana balem karnawałowym, lub choinką szkolną. Jednak, kiedy wszyscy by się zastosowali do tej zasady, to zabrakłoby prowadzących, którzy byliby zmuszeni do prowadzenia choinek szkolnych dwa lub trzy razy dziennie w różnych instytucjach, aby móc zrealizoać imprezy przez dwa tygodnie.

2. Odpowiednio dużą salę co do ilości dzieci (uczniów)

Bez względu na to, czy organizatorami choinki dla dzieci są rodzice, czy grono pedagogiczne, najlepiej, aby bal karnawałowy mógł się odbyć na odpowiednio dużej sali. Nie koniecznie musi być to sala gimnastyczna, w przypadku jej braku nie wykluczam większej sali do nauczania przeznaczonej na bal. Ważne jest, aby wielkość sali była dostosowana do ilości uczestników biorących udział w balu, lub odwrotnie. Choć zdarza się, że niektóre placówki oświatowe z powodu braku dużej sali, są dzielone na grupy. Jednak duże sale gomnastyczne zazwyczaj mają problemy akystyczne. Zdarzyło mnie się już kilka razy, że organizator balu karnawałowego „zgromadził” z całej gminy dzieci z przedszkoli, jak i szkół, gdzie ich ilość sięgała ponad 350 dzieci. Nawet pełnowymiarowa sala gimnastyczna okazała się nie za duża do prowadzenia balu karnawałowego w szkole. Dlatego proszę o rozwagę dla osób organizujących bale karnawałowe, czasem naprawdę lepiej podzielić dzieci na dwie grupy, aby wszyscy byli zadowoleni. Przecież zadowolenie dzieci jest najważniejsze.

3. Profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie na bal karnawałowy

Mało jest przedszkoli, jak i szkół, które dysponują profesjonalnym nagłośnieniem do prowadzenia choinek szkolnych. Zazwyczaj taki sprzęt często „piszczy, chrypi” i nie można nic zrozumieć, co się mówi lub gra. Na balu karnawałowym niedopuszczalne jest używanie nagłośnienia za kilkaset złotych. Nie ważna jest wielkość opakowania, z którego wydobywa się dźwięk. Przede wszystkim liczy się marka nagłośnienia jak i moc skuteczna w decybelach, a co za tym idzie wydane w tym celu pieniądze. Trudno nazwać kolumnami estradowymi głośniki, które posiadają wbudowane odtwarzacze MP3, kilka mikrofonów. Sprzęt, który nadaje się, na prowadzenie balu dla dzieci nie może kosztować 400, czy 600 zł. Najlepszym tego przykładem są dzieci ze szkoły podstawowej czy gimnazjum. Gdyż ta grupa imprezowiczów ma naprawdę duże wymagania. Czasem domagają się muzyki tak głośnej, że przekracza to wszelkie normy decybeli. Sprawa ma się tak samo z oświetleniem. Prawgnę zauważyć, że Bogdan Michalec – klaun Fred, Wodzirej i komik używa profesjonalnego nagłosnienia z oświetleniem o wartości ponad 25 000zł. Co do rodzaju muzyki na bal karnawałowy, to nie będę się wypowiadał. Każda placówka to inny zwyczaj i inne zasady. Myślę, że dużo zależy od samego prowadzącego.

4. Duża grupa dzieci przebrana w barwne stroje karnawałowe

Bal karnawałowy dla dzieci
Bal karnawałowy dla dzieci

Dzieci kochają się przebierać w różne najczęściej barwne postacie z bajek i nie tylko. Podczas balów karnawałowych nigdy nie brakuje księżniczek, piratów, spidermenów, motylki, kowbojów, jak i Elzy. Wielką przyjemność sprawia dzieciom możliwość zaprezentowania się w pięknych karnawałowych strojach na balu. W końcu nie codziennie jest bal karnawałowy w przedszkolu lub w szkole. Szalenie cudownym widokiem jest, kiedy bal karnawałowy odbywa się z rodzicami, którzy także się przebierają w stroje kar

Pozostałe dodatki na zabawy i konkursy na bal karnawałowy typu: dekoracja karnawałowa, przekąski podczas balu. Są rzeczami przyjętymi przez większość placówek szkolnych jak i przedszkolnych. Dlatego o nich nie będę pisał. Nie chcesz już więcej czytać, tylko już teraz chcesz poznać program zawodowego klauna dla dzieci na bal karnawałowy. Kliknij w menu na OFERTA.

5. Predyspozycje do prowadzenia zabaw i konkursów dla dzieci

Choinki szkolne i przedszkolne prowadzone przez wychowawców, nauczycieli przechodzą do lamusa. Dlaczego tak się dzieje? Dzieci już się nie chcą bawić na balu z nauczycielami. Więc jakie atrakcje dla dzieci na bal? Zwłaszcza te starsze dzieci klas od 4-8. Chcąc uniknąć tłumu migrujących dzieci z sali gimnastycznej do klasy, prowadzeniem balu karnawałowego dla dzieci powienien się zająć doświadczony wodzirej. Czy wodzirej, który prowadzi zabawę karnawałową dla dzieci to to samo co animator w kolorowym przebraniu udający klauna? Są wodzireje, którzy zasługują na tytuł wodzireja, są też tacy, którzy się nim nazywają a są tylko zwykłym animatorem w kolorowym stroju robiąc z siebie prawdziwego „błazna”. Więc na jakiego wodzireja dla dzieci na bal karnawałowy się zdecydować? Zasada względem wyboru wodzireja, klauna lub animatora jest prosta. Dobry wodzirej na bal karnawałowy to taki, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu różnych imprez przez wiele lat i robi to dobrze.

Mając duże doświadczenie, powiem wprost. „Jaki prowadzący taki bal”. Choć nie przekłada się to w 100% na przebieg tego typu wydarzenia. Jako przykład podam, że bardzo rzadko zdarzają się placówki szkolne lub przedszkolne, w których dzieci nie wiedzą, co to jest dyscyplina podczas balu karnawałowego. Jeśli szukasz odpowiedniego wodzireja na bal dla dzieci, to zobacz ofertę karnawałową dla dzieci kllikając w menu na OFERTA.

6. Scenariusz balu karnawałowego dla dzieci w szkole i w przedszkolu

Pod tytułem scenariusz balu karnawałowego dla dzieci w szkole lub w przedszkolu nie może się kryć wyłącznie sama zabawa dla dzieci polegająca na tańcu do muzyki bez prowadzenia. Czy idealnym rozwiązaniem jest prowadzenie balu choinkowego przez nauczyciela? Czy może lepiej się tym zajmie animator na bal karnawałowy? A może prawdziwy wodzirej do prowadzenia balu karnawałowego. Karnawał dla dzieci – Owszem, na balu choinkowym dzieci potrzebują się wyszaleć, lecz bez zorganizowania im tej zabawy (bez poprowadzenia dzieci) z pewnością dla młodszych grup, okaże się to wielką porażką. Dzieci kochają taniec do znanych współczesnych utworów prowadzonego przez doświadczonego wodzireja. Kolejnym punktem udanego balu dla dzieci są wszelkie innowacyjne konkursy, z którymi tak naprawdę dzieci nie miały jeszcze styczności. Kiedy do balu karnawałowego włączymy sceniczne pokazy prowadzącego, to sukces udanej zabawy gwarantowany. Dodatkowym wpływającym czynnikiem na udany bal karnawałowy dzieci jest godzina rozpoczęcia balu, nastrój dzieci, itp. Życzę udanego balu karnawałowego dla dzieci w przedszkolu i w szkole.